Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© gewwer dreamstime.com Analys | 08 april 2019

Nya rekord för försäljning av halvledarmaterial globalt

Under 2018 ökade den globala marknaden för halvledarmaterial med 10,6 procent, vilket resulterade i att försäljningen av halvledarmaterial uppgick till 51,9 miljarder dollar och slog det tidigare rekordet om 47,1 miljarder dollar från 2011, enligt SEMI.

Samtidigt som det stående rekordet för försäljningen av halvledarmaterial blev slaget nådde även marknaden för chip rekordintäkter. Det tidigare rekordet från 2017 på 412,2 miljarder dollar fick se sig själv slaget av 2018 års 468,8 miljarder dollar, enligt World Semiconductor Trade Statistics (WSTS). Intäkter för waferfabrikation och packningsmaterial uppgick till 32,2 miljarder dollar respektive 19,7 miljarder dollar, ökningar på 15,9 procent samt 3,0 procent för de två segmenten. För nionde året i rad var Taiwan den största konsumenten av halvledarmaterial med 11,4 miljarder dollar. Korea steg i rankingen och tog andra platsen medan Kina föll till tredje under 2018. Materialmarknaderna i Sydkorea, Europa, Taiwan och Kina har den starkaste intäktstillväxten, medan marknaderna i Nordamerika, resten av världen (Rest Of the World = Singapore, Malaysia, Filippinerna, andra områden i Sydostasien och mindre globala marknader) och Japan upplevde ensiffrig tillväxt.
Region2017*2018%Förändring
Taiwan10.3011.4511%
South Korea7.518.7216%
China7.638.4411%
Japan7.047.699%
Rest of World5.816.217%
North America5.295.616%
Europe3.363.8214%
Total46.9451.9411%
*2017 data har blivit uppdaterad baserad på SEMI:s program för datainsamling
Annons
Annons
Annons
Annons
Visa fler nyheter
2019-11-12 07:31 V14.7.10-2