
© SaltX Technology
Teknik |
SaltX måste sänka kostnaderna – sju får gå
Energilagringsbolaget SaltX Technology meddelar att göra en neddragning av kostnaderna – och där med minska personalstyrkan – för att ”stärka bolagets finansiella uthållighet”.
SaltX säger i ett pressmeddelande att man vill skapa förutsättningar för ytterligare fokusering och koncentration på de möjligheter som erbjuds inom bolagets lösning för storskalig energilagring – EnerStore.
Det bedöms ta ytterligare en tid innan positivt SaltX väntas nå ett positivt kassaflöde vilket är anledningen till man nu gör kostnadsneddragningarna vilket berör sju tjänster i företaget.
”Att göra personalneddragningen i ett redan litet bolag är tråkigt och utmanande, men jag är övertygad om att vårt starka och fokuserade team kan vinnaframgångar i marknaden för energilagring.” säger Carl-Johan Linér, vd för SaltX Technology, i pressmeddelandet.