
© atotech
Elektronikproduktion |
Tyska Atotech förvärvar Sigtunabaserade J-Kem International
Atotech är ett globalt bolag som bland annat tillhandahåller kemikalier och utrustning för företag som tillverkar kretskort och halvledare. J-Kem International är en leverantör av kemiska produkter och processer för kretskort och allmän metallbehandlingsindustri, vilket gör förvärvet till en expansion på marknaden för Atotech.
Från och med den 1 augusti tog Atotech över alla J-Kems tjänster. Tidigare kunder till J-Kem har nu även tillgång till Atotechs regionala och globala funktioner för produktutveckling, produktion och teknisk support, inklusive bolage3ts materialvetenskapliga och analytiska tjänster.
J-Kems starka teknik och kundrelationer kompletterar Atotechs produktportfölj och kommer att hjälpa bolaget att växa på viktiga marknader och driva framtida tillväxt.
– Vi är glada över att addera J-Kems starka produkter och teknik till Atotech. Vi ser stora möjligheter att ytterligare växa vår verksamhet med denna uppsättning nya och utmärkta produkter, säger Atotechs CEO, Geoff Wild, i ett pressmeddelande.