Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© IHS Markit Analys | 10 december 2019

Halvledarindustrin tappar – trots tecken på minnesuppsving

Kvartalsrapporterna fortsätter att rasa för halvledarindustrin. Enligt den senaste rapporten från IHS Markit blev årets tredje kvartal ytterligare ett att redovisa ett rejält tapp.

Intäkterna för kvartal tre nådde till slut 111,3 miljarder dollar, vilket motsvarar -14,7 procent jämfört med slutsumman på 130,5 miljarder från samma period i fjol. Det skriver IHS Markit (nu en del av Informa Tech). Detta innebär att industrin på ett globalt plan har triss i minussiffror för samtliga kvartalsrapporter i år. Från att ha landat på -15,3 procent efter det andra kvartalet, och -14,7 procent för kvartalet innan det. Slår man sedan samman årets tre avbockade kvartal och ställer dem mot samma niomånadersperiod under 2018 föll industrin enligt med 14,2 procent, som kan omsättas i ett tapp på 52 miljarder dollar. Minnesmarknaden – ett aber Orsaken till den kraftiga nedgången är enligt rapporten en försvagad marknad för minnesprodukter, som i kontrast till segmentet för analoga kretsar (-6,6 %) föll med hela 34,4 procent under de första nio månaderna i år. Men samtidigt som segmentet på senare tid visat tecken på gradvis återhämtning är det inget som förväntas bärga halvledarindustrins årsomsättning för 2019. Enligt IHS Markit är branschen på god väg att notera -12,4 procent för helåret 2019. Detta efter ett beräknat tapp med sju procent efter årets sista kvartal. – Minneschip har dragit ner halvledarmarknaden under hela 2019. Tillväxten i minnesintäkterna har underminerats av kraftiga lageröverskott och av svag efterfrågan från moln- och serverföretag. Även om intäkterna minskade på årsbasis under det tredje kvartalet, växte de jämfört med andra kvartalet, vilket tyder på att förhållandena återhämtar sig i segmentet, säger Ron Ellwanger, Senior Research Analyst på IHS Markit Technology. Intel i topp Intel behåller sin förstaplats i rankingen för kvartal tre genom en ökning med 16,3 procent jämfört med andra kvartalet. Samtidigt har man – jämfört med Samsungs -33,8 procent – lyckats med bedriften att begränsa minskningarna i intäkterna till blott 1,1 procent för de första tre kvartalen. – Intel fortsätter att prestera väl på alla marknader, särskilt inom det trådlösa segmentet. Bolaget tillhandahåller så väl modem för trådlösa enheter, som FPGA:er och ASSP:er till cellulära basstationer, och har där sett en god efterfrågan, säger Vladimir Galabov, Principal Analyst på IHS Markit Technology. Bolaget vittnar även om en tillväxt på marknader så som SSD-diskar och minnesprodukter med 37,2 procent sedan kvartal två. Även för konkurrenterna SK Hynix och Microns del minskade omsättningen med omkring 33 procent, jämfört med samma period i fjol. Sony tågar in på topplistan Det enda bolaget som gjorde Intel sällskap i att hamna på plussidan efter kvartal tre var Sony Semiconductor Solutions Corp, som noterade en ökning på 27,1 procent kontra de första nio månaderna under 2018. Framgången kopplas till den starka försäljningen i telefonsegmentet där fler kameror i större utsträckning används simultant, som i sin tur har gynnat bolagets affärsenhet för CMOS-sensorer. Globala intäkter för halvindustrin per kvartal (miljoner dollar)
2Q19 Rank3Q19 RankCompany2Q19 Revenue3Q19 RevenuePercentage change
11Intel16,23918,89416.3%
22Samsung13,03313,7485.5%
33Sk Hynix5,4595,6213.0%
44Micron4,7634,723-0.8%
55Broadcom4,4634,6855.0%
66Texas Instruments3,5783,6712.6%
77Qualcomm3,5313,5731.2%
88NVidia2,3272,77519.3%
159Sony Semiconductor1,8992,68841.5%
1010STMicroelectronics2,1732,55317.5%
Annons
Annons
Annons
Annons
Visa fler nyheter
2020-03-27 12:33 V18.4.17-2