© Senzime
			
		
	
	
		
			
			Elektronikproduktion | 
		
		
		
Senzime tar miljonorder från Sydkorea
Svenska medtech-bolaget passerar samtidigt ny gräns för antal leveranser av ett digitalt system.
Senzimes senaste order avser det digitala systemet TetraGraph, utformat enligt medtech-bolaget för att tillgodose behoven av fysiologiska data hos kirurgiska patienter, och inkluderar även tillhörande engångssensorer. Detta framgår av ett pressmeddelande. 
Ordern kommer från medtech-bolagets distributör i Sydkorea och är den tredje i ordningen sedan i augusti förra året. Därmed passerar man 400 levererade system av det här slaget, skriver bolaget. 
   
Ordervärdet uppgår till cirka 1,5 miljoner kronor och leverans kommer att ske under innevarande månad. 
– Det är fantastiskt att starta det nya året med en stororder som bekräftar läkarnas intresse för TetraGraph och att försäljningen till slutkund ökar i Sydkorea. I och med leveransen av denna order har vi levererat över 400 TetraGraph-system till kunder i Sydkorea, Japan, Australien, Sverige, Norge, Danmark, Finland, Schweiz, Spanien och Italien. Vi ser fram emot att fortsätta bygga den installerade instrumentbasen som driver försäljningen av TetraSens-elektroder, säger
Pia Renaudin, vd för Senzime, i pressutskicket.
		
		
		
		
			
		
		
		
			
			
		
		
	


