Annons
Annons
Annons
Annons
© batman2000 dreamstime.com Analys | 14 januari 2020

Halvledarbranschens intäkter föll 11,9 procent under 2019

Intel återtog placeringen högst upp i rankingen. Därmed petade chiptillverkaren ned konkurrenten Samsung efter två år i skuggan. Det visar en färsk rapport från Gartner.

Enligt preliminära siffror från Gartner, sjönk den globala halvledarförsäljningen med 11,9 procent under fjolåret och uppgick till totalt 418,3 miljarder dollar. Detta jämfört med 2018 års siffror. Samtidigt återtog Intel positionen högst upp på intäktstronen. Mycket tack vare minnesmarknadens nedåtgående trend, som i gengäld drabbade flera av de ledande aktörerna. Däribland Samsung, som förlorade sin förstaplacering sedan två år tillbaka. Intels intäkter föll med 0,7 procent under året, främst på grund av en avmattning på servermarknaden, ett ansträngt utbud av processorer samt försäljningen av modemverksamheten till Apple under kvartal fyra. För Samsungs del var det, precis som för många andra försäljare på minnesmarknaden, nedsatta priser för DRAM- och NAND-produkter som påverkade mest. Segmentet utgjorde för 82 procent av försäljningstotalen under 2019, ett tapp med 34 procent jämfört med året innan. – Minnesmarknaden, som utgjorde 26,7 procent av halvledarförsäljningen, vittnade om ett intäktsfall på 31,5 procent under 2019. Inom segmentet föll DRAM med 37,5 procent på grund av en övertrasserat utbud, härledd till minskad efterfrågan, och som hållit i sig sedan 2018. Följden blev att OEM:er drabbades av hög lagerhållning som tog ett halvår att få ordning på. I nästa led drabbades försäljarna av DRAM av överstigande lager under andra halvåret i fjol, vilket mynnade ut i att prissättningen blev lägre med en genomsnittligt prislapp som blev 47,4 procent lägre, säger Andrew Norwood, Research Vice President på Gartner, i rapporten. Ranking topp 10 efter intäkter, globalt 2019 (miljoner dollar)
Plc. 2019Plc. 2018FöretagIntäkter 2019Marknadsandel 2019 (%)Intäkter 2018Tillväxt 2018-2019 (%)
12Intel65,79315,766,290-0,7
21Samsung Electronics52,21412.573,649-29.1
33SK Hynix22,4785,436,240-38,0
44Micron Technology20,0564,829,742-32,6
55Broadcom15,2933,716,261-6,0
66Qualcomm13.5373,215,375-12,0
77Texas Instruments13,2033,214,593-9,5
88ST Microelectronics9,0172,29,213-2,1
99Kioxia (Toshiba Memory)8,7972,18,533-3,1
1010NXP8,7452,19,022-3,1
Övriga (utanför topp 10)189,16945,2195,713-3,3
Marknaden, totalt418,302100,0474,631-11,9
Produktkategorin NAND flash var den som upplevde en mildare avmattning. Intäkterna föll med 23,1 procent på grund av hög lagerhållning vid 2018 års slut, och som förvärrades av en förslöad efterfrågan under första halvan av fjolåret. NAND-marknaden stabiliserades under juli månad i fjol i samband med ett strömavbrott i Kioxias och Western Digitals fabriker. Uppehållet fungerade enligt Gartner som en form av katalysator för att rensa ut lagren, vilket ledde till att priserna stack upp från de tidigare, ohållbara nivåerna. Med en kraftigt ökad efterfrågan på SSD-formatet och en eskalerande 5G-utrullning i telefonsegmentet, tror Gartner att NAND-marknaden fortsätter sin återhämtning under det innevarande året. För andra kategorier var det en blandad kompott sett till tillväxten i intäkter. Analoga produkter sjönk med 5,4 procent på grund av en avmattning inom industrin och marknaden legacy automotive. Även kategorier så som microcontrollers och andra typer inom logic-området hade ett tufft år. Störst framsteg bland samtliga kategorier gjorde optoelectronics, som steg med 2,4 procent på grund av en ökad implementering av kameror i telefoner. – Under 2020 ser vi att halvledarmarknadens intäkter ökar efter att lagerhållningen har återgått till normala nivåer, särskilt på minnesmarknaden. Handelskonflikten mellan USA och Kina ser ut att lättas upp under årets gång. Å andra sidan lade USA till flera kinesiska företag i sin Entity List, inkluderat Huawei. Effekten man eftersökte var att få Huawei att se sig om efter alternativa leverantörer av kisel utanför USA, inräknat HiSilicon högst upp på listan samt aktörer i Japan, Taiwan, Sydkorea och Kina. Det här blir en utveckling att hålla ögonen på under 2020, säger Andrew Norwood.
Visa fler nyheter
2020-06-09 11:27 V18.6.11-1