
© Enics
Elektronikproduktion |
Enics produktionskapacitet i Kina tillbaka på rimliga nivåer
Kontraktstillverkaren meddelar om att virussituationen i Kina har förbättrats och att en återgång till normala nivåer är inom räckhåll.
Majoriteten av personalstyrkan har under början av veckan återgått till det dagliga arbetet vid fabrikerna i Suzhou och Beijing. Det uppger kontraktstillverkaren Enics i ett mejl till Evertiq.
Men man är fortfarande inte riktigt i mål. I dagsläget ligger kapaciteten, som bolaget beskriver det, på ”rimliga nivåer”.
– (…) Båda anläggningarna förväntas vara tillbaka i full kapacitet under mars månad, skriver Enics i mejlet.
Samtidigt som kontraktstillverkaren upplever vissa fall av brist på produktionsmaterial, sker återhämtningen i bolagets ögon snabbare än förväntat med smärre förseningar vid fabrikerna i Europa och i Kina.
För att stävja smittorisken har Enics infört mätningar av kroppstemperatur innan personal träder in i fabriken i Kina, samt obligatoriskt användande av ansiktsmasker, desinfektionsrutiner, begränsat antalet som vistas i matsalen samtidigt och även begränsat den fysiska kontakten under arbetstid. Även resepolicyn har stramats åt med minimalt resande till högriskzoner.
(Bilden visar Enics fabrik i Beijing.)