
© Universal Robots
Elektronikproduktion |
Universal Robots vidtar åtgärder för fortsatt full kapacitet
Robottillverkaren i Danmark skriver att man arbetar proaktivt för att verksamheten – under de rådande omständigheterna – ska rulla på som vanligt.
Verksamheten hos den danska robottillverkaren Universal Robots uppges pågå utan störningar och är fullt operativ i den mån som de lokala restriktionerna tillåter. Det skriver bolaget i en uppdatering.
– För att bevara vår produktionskapacitet i Odense arbetar samtliga anställda hos Universal Robots som inte har en kritisk roll i produktion och logistik hemifrån, skriver bolaget och försäkrar om att produktionen sker fortsatt i full kapacitet.
Robottillverkaren berättar att leveranskedjan hittills rullar på obehindrat, och att man håller en löpande kontakt med leverantörer för att säkra kontinuiteten.
– Som en extra säkerhetsåtgärd försöker vi att leverera större volymer, inräknat både slutprodukter och reservdelar, till nyckelregioner för att mildra eventuella svårigheter via luftfart, fortsätter Universal Robots.