
© otnaydur dreamstime.com
Elektronikproduktion |
Amerikaner förvärvar svenskt halvledarbolag
Pennsylvania-baserade specialisten på sammansatta halvledare gör inte bara ett – utan två förvärv.
Amerikanska II-VI Incorporated [two-six] uppger sig ha ingått ett avtal med Innovion Corporation om att förvärva verksamheten från Colorado.
Samtidigt presenterar man ytterligare ett i form av den Kista-baserade utvecklaren av kraft-chip baserade kiselkarbid – Ascatron. Det framgår av ett pressmeddelande.
– Ascatrons och Innovions teknikplattformar är av högsta klass och ett perfekt komplement till våra marknadsledande kiselkarbidsubstrat, vårt globala avtryck rörande storskalig tillverkning av kiselplattor och SiC-teknologin vi nyligen har licensierat från General Electric, kommenterar II-VI:s vd, Dr. Vincent D. Mattera, Jr, i pressmeddelandet.
– Samtidigt som vi fortsätter att tjäna våra kunder med avancerade material och komponenter, lägger detta grunden för att skapa en av världens mest avancerade, vertikalt integrerade 150-millimeters teknikplattformar för kiselkarbid in-house, fortsätter vd:n.
Båda förvärven förväntas slutföras i slutet på året.