Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© mikhail mishchenko dreamstime.com Analys | 14 april 2021

Nya halvledarspelare gör entre på topp 10 listan

De globala halvledarintäkterna uppgick till 466,2 miljarder dollar under 2020, en ökning med 10,4 procent från 2019, rapporterar Gartner.

Föga förvånande stod Intel kvar på toppen av podiet bland de största halvledarleverantörerna sett till intäkter under 2020. Sydkoreanska Samsung stod kvar på trappsteget under och SK hynix och Micron följde. Så långt ser rankningen ut precis som 2019, med efter har det skett en del förändring. Intels halvledarintäkter ökade med 7,4 procent. Totalt sett såg Nvidia och MediaTek den största tillväxten med 45,2 procent och 38,1 procent respektive. Nvidias ökning drevs främst av företagets spelrelaterade datacenterverksamhet medan MediaTek såg sina intäkter öka mycket på grund av störningarna i Huaweis verksamhet under hela 2020. Topp 10 halvledarleverantörer sett till intäkter under 2020 (miljoner dollar)
2020 Rank2019 RankVendor2020 Revenue2020 Market Share (%)2019 Revenue2019-2020 Growth (%)
11Intel72,75915.667,7547.4
22Samsung Electronics57,72912.452,38910.2
33SK hynix25,8545.522,29716.0
44Micron Technology22,0374.720,2548.8
56Qualcomm17,6323.813,61329.5
65Broadcom15,7543.415,3222.8
77Texas Instruments13,6192.913,3641.9
813MediaTek10,9882.47,95838.1
916NVIDIA10,6432.37,33145.2
1014KIOXIA10,3742.27,82732.5
Others208,84844.8194,2287.5
Total Market466,237100.0422,33710.4
Minne stod för en tredjedel av intäktsökningen Minneskattegorin, som stod för 26,7 procent av halvledarförsäljningen 2020, var den näst bäst presterande enhetskategorin och såg en intäktsökning på 13,5 procent från fjolåret. En stor del till detta – enligt Gartner – har med övergången till hemarbete och distansundervisning att göra. Det drev både ökad försäljning av datorer och mobiler samtidigt som det drev på en ökning inom servermarknaden för att kunna tillfredsställa det ökade underhållningsbehovet.
2021-07-15 08:57 V18.20.2-1