Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© STMicroelectronics Analys | 13 september 2021

Minnesleverantörer gynnas av hög efterfrågan och materialbrist

Majoriteten av de 15 högst rankade bolagen i halvledarförsäljningen förväntas ha en högre försäljning under tredje kvartalet än under kvartalet innan, rapporterar IC Insights.

Samsung, TSMC, SK Hynix, Micron, Qualcomm , Apple och Kioxia är bolagen som förväntas stå för högst procentuella förändringar under tredje kvartalet. Medan Apple spås landa på 13 procent, hamnar Qualcomm på tolv, TSMC och Kioxia på elva och resterande på tio procent. Strax utanför listan, på plats 16, hamnade Sony med hela 34 procent. Drivkrafterna för den ökade minnesförsäljningen uppges enligt marknadsundersökningsbyrån IC Insights vara 5G-telefoner, servrar för datacenter och datahantering på enterprise-nivå. TSMC upplevde en hög efterfrågan på chip framtagna via processteknologier på både fem och sju nanometer. Sjumillimetersprocesserna stod för 31 procent av försäljningen, medan motsvarigheten på fem millimeter stod för 18 procent. AMD, som använder sig av TSMC för att producera sina Zen 3-processorer, förväntas öka med sex procent. För helåret, däremot, uppgår den procentuella ökningen till hela 60 procent. För Intel och Texas Instruments ser kvartal inte lika ljust ut. Chipjätten Intel, som figurerat flitigt i pressen den senaste tiden rörande framtida storinvesteringar, spås landa på minus tre procent. Texas Instruments står oförändrat. Kollektivt förväntas bolagen öka med sju procent under kvartalet. Halvledarförsäljningen i sin helhet tros landa på plus 24 procent. Top 15 - Försäljningsprognos för halvledare, kvartal tre (in miljoner dollar)
3Q21F Rankning2Q21 RankningFöretagBasFörsäljning 2Q21Försäljning, prognos 3Q21Förändring %
11SamsungSouth Korea20,29722,32010%
22IntelUSA19,30418,785-3%
33TSMCTaiwan13,31514,75011%
44SK HynixSouth Korea9,21310,13510%
55MicronUSA7,6818,46510%
66QualcommUSA6,4727,25012%
77NVIDIAUSA5,5405,9658%
88BroadcomUSA4,8905,2207%
99MediaTekTaiwan4,4964,6002%
1010TIUSA4,2994,3000%
1111AMDUSA3,8504,1006%
1213Apple*USA3,1003,50013%
1312InfineonGermany3,2803,4957%
1414STSwitzerland2,9833,2007%
1515KioxiaJapan2,8003,11011%
--Total Top15111,520119,1957%
*Custom processors/ devices for internal use.
Annons
2021-09-20 15:21 V18.22.20-2