Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© head off dreamstime.com Analys |

Gartner: Halvledarintäkterna upp 25,1 procent under 2021

Fjolåret blev året då de globala halvledarintäkterna för första gången passerade 500-miljarderstrecket. Intäkterna uppgick under 2021 till 583,5 miljarder, rapporterar Gartner, Inc.

Samsung Electronics intäkter ökade med 31,6 procent och innebar att bolaget återtog förstaplatsen från konkurrenten Intel för första gången sedan 2018. Den sydkoreanska teknikjättens minnesintäkter steg med 34,2 procent, vilket överensstämmer med tillväxttakten för minnesmarknaden i stort. Intel, som hamnade på en andraplacering, redovisar en tillväxt på 0,5 procent, den lägsta tillväxten bland de 25 ledande bolagen, skriver Gartner.

Global rankning av de 10 ledande halvledarbolagen 2021 (miljoner dollar)

2021 Rank  2020 Rank  Vendor2021 Revenue  2021 Market Share (%)  2020 Revenue  2020-2021 Growth (%)  
12Samsung Electronics75,95013.057,72931.6
21Intel73,10012.572,7590.5
33SK Hynix36,3266.225,85440.5
44Micron Technology28,4494.922,03729.1
55Qualcomm26,8564.617,63252.3
66Broadcom18,7493.215,75419.0
78MediaTek17,4523.010,98858.8
87Texas Instruments16,9022.913,61924.1
910NVIDIA16,2562.810,64352.7
1014AMD15,8932.79,66564.4
  Others (outside top 10) 257,54444.1209,55722.9
  Total semiconductor583,477100.0466,23725.1
Annons
Annons
2023-02-01 23:01 V20.12.5-2
Annons
Annons