
Fabriksarbetet i Sri Lanka går ”som planerat” för GPV
Om drygt ett år ska GPV:s nya fabrik i Sri Lanka vara klar. I en uppdatering från den danska kontraktstillverkaren uppges den pågående konstruktionsfasen flyta på bra.
Fabriken förväntas vara färdigställd under det första kvartalet 2023 och ger den danska kontraktstillverkarens säte i Sri Lanka en yta på 11’300 kvadratmeter.
Expansionen har planerats över ett antal år, men har fått läggas åt sidan på grund av coronaviruset. Efter att det första spadtaget togs i slutet på oktober har man nu påbörjat grunden till huvudbyggnaden och satt i gång murarbetet.
Arbetet med avfallshanteringen pågår och vi förbereder för att påbörja stålarbetet. Vi räknar med att ha gjutit grunden i slutet av mars 2022, säger Chandana Dissanayake, Managing Director på GPV Electronics LK, i uppdateringen.
GPV Electronics LK sysselsätter omkring 1’000 personer och är specialiserade på box-building i låg till medelhöga volymer med hög produktmix, EMC och – i framtiden – kablage.