Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© Ic Insights Analys | 04 mars 2022

Investeringar i utrustning för halvledare ökar stadigt

Investeringarna i produktionsutrustning inom halvledarindustrin ökade med 36 procent under fjolåret. Under 2022 förväntas investeringarna öka med 24 procent till 190,4 miljarder dollar.

Summan på 190,4 miljarder dollar skulle även innebära en ökning med 86 procent jämfört med 2019. Det skriver marknadsundersökningsbyrån IC Insights i en färsk rapport.

Vidare skriver analytikerna att senaste gången halvledarindustrin noterades för en tvåsiffrig procentuell tillväxt under en treårsperiod var 1993 till och med 1995. Noteras 2022 för en ökning med åtminstone tio procent innebär det att perioden 2020 till och med 2022 blir den första treårsperioden att återupprepa detta på flera decennier. Totalsumman förväntas under treårsperioden uppgå till 344,3 miljarder.

IC Insights har sammanställt en lista över 13 bolag inom halvledarindustrin. Samtliga förväntas öka sina investeringar i produktionsutrustning ordentligt jämfört med 2020.

2022F RankingBolagBas2019 ($M)2020 ($M)20/19 % Förändring2021 ($M)21/20 % Förändring2022F ($M)22/21 % Förändring
1WinbondTaiwan433284-34%35224%1,645367%
2GlobalFoundriesUSA 773592-23%1,766198%4,500155%
3NanyaTaiwan17829163%40439%1,000148%
4RenesasJapan351209-40%33359%800140%
5Analog DevicesUSA251174-31%372114%800115%
6ONsemiUSA535384-28%44516%935110%
7STEurope1,1741,2789%1,82843%3,50071%
8VanguardTaiwan279128-54%477273%86581%
9UMCTaiwan56695268%1,75584%3,00071%
10IntelUSA16,21314,259-12%18,73331%27,00044%
11TIUSA847649-23%2,462279%3,50042%
12InfineonEuropa1,2791,067-17%1,63753%2,30041%
13TSMCTaiwan14,93717.240-15%30,04374%42,00040%
Total37,81637,507-1%60,60762%91,84552%
Annons
Annons
2022-09-22 11:51 V20.8.32-1