Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© mikhail mishchenko dreamstime.com Analys | 20 april 2022

Gartner: Halvledarintäkterna ökade med 26 procent 2021

De globala halvledarintäkterna uppgick till 595 miljarder USD 2021, en ökning med 26,3 procent jämfört 2020, rapporterar analys- och konsultföretaget Gartner.

– Händelserna bakom den nuvarande komponentbristen fortsätter att påverka OEM:arna runt om i världen, men 5G-smarttelefonens uppgång och en kombination av stark efterfrågan och logistik-/råvaruprishöjningar drev upp de genomsnittliga försäljningspriserna för halvledare, vilket bidrog till en betydande intäktstillväxt under 2021, säger Andrew Norwood, forskningschef hos Gartner, i ett pressmeddelande.

Sydkoreas Samsung Electronics återtog topplaceringen från Intel för första gången sedan 2018 – dock med mindre än en procentenhet – med intäkter som ökade med 28 procent 2021. Intels intäkter minskade med 0,3 procent och fick ”nöja sig” med en marknadsandel på 12,2 procent jämfört med en marknadsandel på 12,3 procent för Samsung. Tittar vi på de topp 10 största menar Gartner att AMD och Mediatek såg den starkaste tillväxten under 2021 med 68,6 procent respektive 60,2 procent i tillväxt.

2021 Rank2020 RankVendor2021 Revenue2021 Market Share (%)2020 Revenue2020-2021 Growth (%)
12Samsung Electronics73,19712.357,18128.0
21Intel72,53612.272,759-0.3
33SK Hynix36,3526.125,85440.6
44Micron Technology28,6244.821,78031.4
55Qualcomm27,0934.617,66453.4
66Broadcom18,7933.215,75419.3
78MediaTek17,6173.010,98860.2
87Texas Instruments17,2722.913,61926.8
910NVIDIA16,8152.810,64358.0
1014AMD16,2992.79,66568.6
  Others (outside top 10)270,35445.4214,98225.8
  Total Market594,952100.0470,88926.3
Top 10 semiconductor vendors by revenue, Worldwide, 2021 (millions of USD)

Den mest betydande förändringen i rankningen av halvledarleverantörer 2021 var – enligt analytikerna hos Gartner – det faktum att HiSilicon föll ur topp 25 rankingen – mycket på grund av USA:s sanktioner mot Huawei.

– HiSilicons intäkter minskade med 81 %, från 8,2 miljarder dollar  2020 till 1,5 miljarder dollar 2021. Detta var ett direkt resultat av de amerikanska sanktionerna mot företaget och moderbolaget Huawei", säger Norwood i pressmeddelandet

Norwood fortsätter att säga att detta också påverkade Kinas andel av halvledarmarknaden då den sjönk från 6,7 procent 2020 till 6,5 procent 2021.

– Sydkorea hade den största ökningen sett till marknadsandelar under 2021, en stark tillväxt på minnesmarknaden ledde till att Sydkorea knep 19,3 % av den globala halvledarmarknaden.

Drivet av DRAM stod minnessegmentet för 27,9 procent av halvledarförsäljningen under 2021 – och upplevde även intäktsökning på 33,2 procent. I faktiska siffror innebar detta en ökning med 41,3 miljarder dollar jämfört med föregående år. 

Annons
Annons
2022-04-25 14:34 V20.5.16-2