
Saab ska utveckla nytt lavettsystem till Gripen
Saab har mottagit en beställning, värd cirka 400 miljoner kronor, från Försvarets Materielverk (FMV) gällande utveckling och integration av nytt lavettsystem till Gripen C/D och Gripen E.
Beställningen omfattar utveckling och integration av nytt lavettsystem för jaktrobotar och motmedelsfällare på Gripen C/D och Gripen E. Kontraktet innehåller även optioner för senare seriebeställning av lavettsystem.
Lavetterna kan integreras på befintliga varianter av vapenbalkar och kan bära samtliga kända jaktrobotar för Gripen.
– Integrationen av det nya lavettsystemet är en viktig komponent för att säkerställa fortsatt hög tillgänglighet för Gripensystemet. Efter leverans kommer underhållet av lavettsystemen att ske i Sverige, vilket ytterligare bidrar till en robust materielförsörjning till våra kunder, säger Åsa Schöllin, chef för affärsenheten Gripen Sustainment i ett pressmeddelande.
Lavetten monteras på flygplanets vapenbalkar och innehåller en avancerad koppling mellan flygplanet och de vapen som finns monterade på lavetten.