Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© batman2000 dreamstime.com Analys | 19 maj 2022

DRAM-intäkterna minskade globalt med 4 procent under Q1

Intäkterna på DRAM-marknaden uppgick till 24 miljarder dollar under första kvartalet 2022, en minskning med 4 procent jämfört med kvartalet innan, rapporterar marknadsundersökningsbyrån Trendforce.

De primära orsakerna till minskningen uppges vara marknadsinflation, minskad efterfrågan och krigsutbrottet i Ukraina, skriver Trendforce.

Lagernivåerna hos slutkunder rapporteras även bli större, vilket gör att gruppens huvudsakliga fokus är att beta av det som redan finns. På grund av den tröga totala försäljningstakten sjönk priserna på olika DRAM-produkter, vilket resulterade i att de totala DRAM-intäkterna föll under första kvartalet.

Microns intäkter ökade med 2,4 procent tack vare en gynnsam efterfrågan på PC- och fordonsmarknaden. Samsungs och SK Hynix intäkter sjönk med 1,1 procent respektive 11,8 procent. De två sydkoreanska besitter en marknadsandel på 70,8 procent och innehar fortfarande de två översta placeringarna i rankingen.

Samsung, SK Hynix och Micron uppges ha påverkats av fallande kontraktspriser och reviderar sina rörelsevinstkvoter till 48 %, 39 % respektive 40,1 procent. Kostnaderna rapporteras optimeras i takt med att DRAM övergår till mer avancerade processer. Företagens vinster förväntas förbättras ytterligare såvida det inte tillkommer negativa marknadsfaktorer.

RankingFöretagIntäkterMarknadsandel
1Q224Q21QoQ1Q224Q21
1Samsung10,46010,580-1.1%43.5%42.3%
2SK hynix6,5517,426-11.827.3%29.7%
3Micron5,7195,5872.4%23.8%22.3%
4Nanya712769-7.4%3.0%3.1%
5Winbond247259-4.6%1.0%1.0%
6PSMC5267-23.3%0.2%0.3%
 Others295346-14.8%1.2%1.4%
Global ranking av DRAM-tillverkare under 1Q22 (miljoner dollar)
Annons
Annons
2022-11-15 00:19 V20.10.16-2
Annons
Annons