Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© Melexis Analys | 09 juni 2022

Ljus prognos för halvledarmarknaden - spås växa med 16,3 %

Det spås bli en tvåsiffrig procentuell tillväxt på den globala halvledarmarknaden även under 2022. Det visar ny data från World Semiconductor Trade Statistics (WSTS), rapporterar ESIA. Siffran beräknas landa på 16,3 procent, motsvarande 646 miljarder dollar, efter en ökning med med 26,2 procent under fjolåret.

WSTS räknar med att de flesta större produktkategorierna visar tillväxt på upp emot 20 procent, framför allt Logic, Analog och Memory som spås landa på 20,8 respektive 19,2 och 18,7 procent. Optoelectronics, däremot, förväntas prestera sämre med omkring 0,3 procent.

Regionalt förväntas Asien-Stillahavsregionen landa en tillväxt på 13,9 procent, Japan på 12,6 procent, Europa 20,8 procent och Amerika på 22,6 procent.

WSTS spår även tillväxt under 2023, då med 5,1 procent till 680 miljarder dollar. Drivkraften är primärt kategorierna Logic och Analog. Logic förväntas nå en tillväxt på 30 procent, motsvarande 200 miljarder dollar. Övriga kategorier, likväl ovan nämnda regioner, ska enligt WSTS noteras för tillväxt.

Våren 2022Miljoner dollarÅrlig tillväxt i %
202120222023202120222023
Amerika121,481148,969155,52427.4%22.6%4.4%
Europa47,75757,66960,61027.3%20.8%5.1%
Japan43,68749,20051,54219.8%12.6%4.8%
Asien-Stillahavsregionen342,967390,618411,97326.2%13.9%5.5%
Global total – miljoner dollar555,893390,618411,97326.5%16.3%5.1%
Discrete Semiconductors30,33733,444679,65026.2%10.2%3.8%
Optoelectronics43,40443,53434,7087.4%0.3%3.7%
Sensors19,14922,15945,16628.0%15.7%3.6%
Integrerade kretsar463,002547,31922,95928.2%18.2%5.4%
Analog74,10588,324576,81733.1%19.2%5.7%
Micro80,22189,36393,31815.1%11.4%5.3%
Logic154,837186,97194,06530.8%20.8%7.3%
Memory153,838182,661200,53930.9%18.7%3.4%
Produkttotal – miljoner dollar555,893646,456679,65026.2%16.3%5.1%
WSTS Prognossummering
Annons
Annons
2022-11-15 00:19 V20.10.16-1
Annons
Annons