Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© SIA Analys | 06 juli 2022

Försäljningen av halvledare ökade i maj

Den globala försäljningen uppgick till 51,8 miljarder dollar i maj och motsvarar en ökning med 18 procent jämfört med samma månad i fjol, och 1,8 procent (50,9) jämfört med april i år, enligt SIA.

Efterfrågan var fortsatt hög i maj och försäljningen ökade kraftigt på årlig basis på alla större regionala marknader och produktkategorier. Det säger John Neuffer, SIA:s vd och koncernchef, i en färsk rapport. 

Fortsatt hög efterfrågan på halvledare kommer att kräva mer forskning, design och tillverkning under de kommande åren. Vi uppmanar ledare i Washington att snabbt anta en tvåparti-stödd lagstiftning för innovation och konkurrenskraft, som i sin tur säkerställer att en stor del av denna produktion och innovation sker på amerikansk mark. Klockan tickar, fortsätter Neuffer i rapporten. 

Försäljningen ökade jämfört med april 2021 i Amerika (36,9 %), Japan (19,8 %), Europa (16,1 %), Asien och Stillahavsområdet/Övriga (15,8 %) och Kina (9,1 %). Månadsförsäljningen ökade i Japan (3,9 %), Amerika (2,9 %), Kina (1,7 %) och Asia Pacific/All Other (1,1 %), men sjönk något i Europa (-0,7 %).

Global försäljning av halvledare, maj 2022 (miljarder dollar)

MarknadAprilMajFörändring (%)
Amerika11,8612,202,9
Europa4,484,44-0,7
Japan3,984,133,9
Kina16,7317,021,7
Asien-Stillahavsregionen/Övriga13,8814,031,1
Totalt50,9251,821,8
Annons
2022-08-10 13:14 V20.7.6-1