Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© Omdia Analys | 22 september 2022

Nedgången på halvledarmarknaden ökar takten

Efter tre raka kvartal av minskad omsättningstillväxt befinner sig halvledarmarknaden i en nedgång. Det slår marknadsundersökningsbyrån Omdia fast i sin Competitive Landscape Tracker.

Omsättningen minskade med 1,9 procent under andra kvartalet till 158,1 miljarder dollar. Det kan jämföras med 161,2 miljarder dollar under kvartalet innan. 

Omdia skriver i undersökningen att de tre gångna kvartalet kommer efter åtta sammanhängande kvartal av tillväxt. Det andra kvartalet i år, tillägger man, är det tredje sämsta andra kvartalet på 20 år, enligt byråns mätningar. 

Förändringarna vi ser nu kommer efter att hemarbete och studier hemifrån skapat enorma behov. Med hänsyn till halvledarmarknadens cykliska natur förväntar vi oss en justeringsperiod under resten av 2022, och kanske även under första halvan av nästa år, i takt med att marknaden återgår till det normala, säger Cliff Leimbach, Senior Research Analyst på Omdia, i ett pressmeddelande. 

Bidragande faktorer till nedgången är bland annat Intels prestationer under andra kvartalet i år, kombinerat med att bolagets mikroprocessorer genomgår en nedgång med 13 procent. Marknaden för just mikroprocessorer står för över tio procent av den totala halvledarmarknaden och har, i Omdias ögon, totalt sett blivit ett slags sänke.

Utöver det tillkommer en, gentemot andra valutor, stärkt dollar. Bolag som rapporterade sin omsättning i andra valutor vittnade om minskningar efter konvertering till dollar. 

En titt på de tio ledande halvledabolagens prestationer visar att Intel och Nvidias kombinerade nedgång var 3,7 miljarder under perioden mätt i dollar. Orsaken uppges vara minskat behov från konsumenter, samt att originaltillverkare sitter på minskade lagernivåer. Även Qualcomm visade upp en nedgång under kvartalet. Resterande bolag ökade i stället sina omsättningar. 

Minnesmarknaden ökade en aning under andra kvartalet, strax över en procent. Samsung står som ledande bolag inom DRAM och NAND.

1Q22 Rank2Q22 RankCompany1Q22 Revenue ($)2Q22 Revenue ($)QoQ growth
11Samsung Electronics20,15520,3000.7%
22Intel17,82714,865-16.6%
33SK Hynix9,94110,7928.6%
44Qualcomm9,5489,378-1.8%
55Micron Technology8,1438,2801.7%
76Broadcom Limited6,3056,6124.9%
87AMD6,2566,4913.8%
68nVidia6,4695,752-11.1%
99MediaTek5,1075,2903.6%
1010Texas Instruments4,6034,8134.6%
Top 10 companies94,35492,573-1.9%
All others66,87065,540-2.0%
Total semiconductor161.224158,113-1.9%
Annons
Annons
2022-09-28 09:56 V20.8.35-1