
© ebm papst
Elektronikproduktion |
Ebm-papst bygger ny fabrik i USA
Fläkt- och motortillverkaren Ebm-papst har satt i gång arbetet med att bygga en ny fabrik i Telford, Tennessee som leder till 120 nya jobb.
Bolaget har av tradition tillverkat fläktar tillkylskåp, luftkonditionering och ventilation i delstaten Tennessee. Men nu blir det ändring på detta. Enligt ett pressmeddelande ska den kommande fabriken även tillverka motorer, och placeras i närheten till den befintliga anläggningen i Johnson City.
"Med den här fabriken kan vi garantera snabbare leveranstider till våra kunder i Nordamerika, där vi nu upplever en ökad tillväxt. Fabriken blir även ett komplement till Johnson City och vårt huvudkontor i Farmington, Connecticut," säger bolagets amerikanska chef, Mark Shiring, i pressmeddelandet.
Fabriken vilar på en markyta om tolv hektar och når, väl färdig en storlek på 16'000 kvadratmeter. Fabriken driftsätts från och med nästa sommar.