Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© evgenydn dreamstime.com Analys |

Nedgången på halvledarmarknaden påverkar topp 10-rankingen

Efter en rekordperiod har halvledarmarknaden svalnat, samtidigt har konsumentförtroendet och köpkraft avtagit, något resulterat i en historisk nedgång på halvledarmarknaden. Men hur påverkar detta rankningen av de topp 10 största halvledarspelarna?

Som tidigare rapporterats har halvledarmarknaden haft haft en exceptionell serie av sekventiell intäktstillväxt. Precis som Omidia rapporterar har marknaden sett en rekordstor intäktstillväxt under åtta raka kvartal sedan början av 2020. Dessa goda tiderna verkar dock vara över. De senaste två kvartalen har marknaden börjat krympa. Intäkterna från halvledare under det tredje kvartalet 2022 var 147 miljarder dollar, en minskning från 158 miljarder dollar under föregående kvartal.

Men hur påverkar detta rankningen av de 10 störta halvledarbolagen?

Om vi tittar på intäktsrankningen bland de tio största halvledarföretagen ser vi att de tre företag som har ett minnesfokus – Samsung Electronics, SK Hynix och Micron Technology – alla tappade en placering mellan det andra- och tredje kvartalet 20222. Även om minskningen bland de minnesfokuseradebolagen var den huvudsakliga orsaken till att halvledarintäkterna sjönk med 10 miljarder dollar under årets tredje kvartal –  så hade även andra företag också problem. När efterfrågan på datorer avtog och lagren minskade, upplevde AMD en minskning av intäkterna – samma marknadsdynamik som påverkade Intel föregående kvartal.

2Q22 Ranking3Q22 RankingFöretagIntäkter för 2Q22 (miljoner dollar)Intäkter för 3Q22 (miljoner dollar)förändring QoQ 
21Intel14,86514,851-0.1%
12Samsung Electronics20,30014,600-28.1%
43Qualcomm9,3789,9045.6%
34SK Hynix10,7927,967-26.2%
65Broadcom6,5616,9465.9%
56Micron Technology8,2805,987-27.7%
87Nvidia5,7525,9834.0%
78Advanced Micro Devices (AMD)6,4915,503-15.2%
109Texas Instruments4,8134,8140.0%
910MediaTek5,2904,677-11.6%
  Top 10 Företag92,52281,232-12.2%
  All andra65,43565,2320.4%
  Totalt för halvledare157,957146,949-7.0%

Obs: Intäkterna i Omdias undersökning avser endast halvledarintäkter. Intäkter för icke-halvledarprodukter, såsom programvara, licensiering, royalties och liknande, redovisas inte i denna analys. Dessutom redovisas inte heller foundryintäkter eftersom då dessa produceras för ett annat företags räkning.

Annons
Annons
2023-02-01 23:01 V20.12.5-1
Annons
Annons