Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© Entegris Analys |

Topp-tio halvledarleverantörer 2022

Enligt preliminära uppgifter från Gartner ökade världens halvledarintäkter med 1,1 procent under 2022 till 601,7 miljarder dollar, upp från 595 miljarder dollar 2021.

De 25 största halvledarleverantörerna genererade tillsammans 2,8 procent mer intäkter under året och utgjorde 77,5 procent av marknaden.

Andrew Norwood, VP-analytiker hos Gartner, säger i ett pressmeddelande att 2022 började med en fortsatt brist på många halvledarenheter. Något som resulterade i ökade ledtider och ökade priser. Detta hade en dominoeffekt och ledde till minskad produktion av elektronisk utrustning för många olika slutmarknader. Detta resulterade i att många OEM-tillverkare började försöka säkra sig från bristsituationer genom att hamstra.

Under det andra halvåret 2022 kom ett ökat tryck från stigande inflation, stigande räntor, högre energikostnader, lägg även till fortsatta Covid-19-relaterade nedstängningar i Kina – något som hade en stor inverkan på många globala leveranskedjor. Summan av det hela kom fick den globala ekonomin att bromsa avsevärt.

Norwood påpekar att detta också ledde till en minskning i efterfrågan på datorer och smartphones då konsumenterna började se över sina utgifter, och även företag började göra detsamma, vilket hade en effekt på tillväxten av halvledarindustrin överlag.

Sydkoreanska Samsung behöll topplaceringen, även om intäkterna minskade med 10,4 procent under 2022, främst på grund av minskad försäljning av minne och NAND-flash. Intel höll fast vid andraplatsen och stod för 9,7 procent av marknaden. Företaget påverkades delvis av nedgången på PC-marknaden för konsumenter samt konkurrenssituationen inom kärnverksamheterna för x86-processorer, totalt minskade intäkterna för Intel med 19,5 procent.

Tittar vi närmare på topplistan ser vi att Qualcomm bytte platser med Micron Technology och AMD tog ett kliv från 10:e plats till 7:e. MediaTek föll däremot från sin 7:e plats ner till till 9:e plats. Samtidigt letade sig Apple in i topp-10 rankingen under 2022.

Den sämst presterande enhetskategorin under 2022, med en intäktsminskning på 10 procent, var minneskatergorin. Kategorin utgjorde detta till trots cirka 25 procent av halvledarförsäljningen. Minnesmarknaden visade redan tecken på en kraftig nedgång i efterfrågan under mitten av 2022, något som Evertiq rapporterat om tidigare. 

Även om intäkter från andra enhetskategorier ökade med totalt med 5,3 procent under 2022, varierade nivåerna kraftigt mellan de olika kategorierna. Analoga enheter såg en ökning med 19 procent, tätt följt av diskreta enheter, som såg en tillväxt på 15 procent från 2021, går det att läsa i Gartner-rapporten.

2022 Ranking2021 RankingLeverantörIntäkter 2022marknadsandel 2022 (%)Intäkter 2021Tillväxt 2021-2022 (%)
11Samsung Electronics65,58510.973,197-10.4
22Intel58,3739.772,536-19.5
33SK Hynix36,2296.037,192-2.6
45Qualcomm34,7485.827,09328.3
54Micron Technologies27,5664.628,624-3.7
66Broadcom23,8114.018,79326.7
710AMD23,2853.916,29942.9
88Texas Instruments18,8123.117,2728.9
97MediaTek18,2333.017,6173.5
1011Apple17,5512.914,58020.4
  Andra utanför topp 10277,50146.1271,7492.1
  Totala marknaden601,694100.0594,9521.1
Topp 10 Halvledarleverantörer baserat på intäkter 2022 (miljoner US dollar)
Annons
Annons
2023-02-01 23:01 V20.12.5-2
Annons
Annons