Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© kritchanut dreamstime.com Elektronikproduktion |

Norsk elektroniktillverkare stärker närvaron i Nordamerika

Seahorse Geomatics har varit Oceans distributör och återförsäljare på den nordamerikanska marknaden i mer än ett decennium. I och med förvärvet välkomnar Norbit nu fem nya kollegor till bolaget, samtliga med stor erfarenhet av skräddarsydda tekniska lösningar för de maritima marknaderna.

– Seahorse Geomatics har varit Norbits distributionspartner i Nordamerika i mer än ett decennium. Deras domänkunskap och marknadsintelligens har varit avgörande för vår framgång i regionen. Genom att integrera Seahorse-teamet i vårt nordamerikanska verksamhet, stärker och utvecklar vi ytterligare vår försäljnings- och distributionsplattform för att realisera den fulla potentialen för vår ekolodsverksamhet i denna mycket viktiga region, säger Peter K Eriksen Business Unit Director Norbits OCEANS segment.

Köpeskillingen uppgår till 1,5 miljoner dollar för verksamheten och förvärvade tillgångar, inklusive all immateriell egendom.

Annons
Annons
2023-06-08 09:46 V20.15.6-1