
Combitech: "I smart och säker industri är privata 5G-nät helt avgörande"
Combitech ansluter sig till Ericssons Enterprise Partner Program för att sälja och leverera Ericssons nya Privata 5G-produkter och lösningar, även kallade EP5G.
Genom att ansluta sig till Ericssons partnerprogram är Combitech positionerat att erbjuda lösningar som ökar produktiviteten för industriella kunder
– Digitalisering är nödvändigt för en smart, mer effektiv och hållbar produktion. Möjligheterna att minska kostnaderna samtidigt som effektiviteten ökar uppmuntrar företag i allt snabbare takt att anamma smartare tillverkning. I smart och säker industri är Privata 5G-nät helt avgörande, säger Jessica Öberg, vd Combitech i ett pressmeddelande.
EP5G tillhandahåller både 4G- och 5G-anslutning genom sin enserver dual mode core. Servern är utformad för användning av företag och inom industriella användningsområden. Produkten kommer förintegrerad för att underlätta aktivering av avancerade och smarta funktioner.