Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© Odyssey Semiconductor
Analys |

Halvledarmarknaden tog sig en törn 2023

Analysbolaget Gartner rapporterar att de globala halvledarintäkterna för 2023 uppgick till 533 miljarder dollar, vilket innebär en minskning med 11,1 procent från 2022.

– Även om cykliskt beteende inom halvledarindustrin var närvarande igen under 2023, hade marknaden ett svårt år med minnesintäkter som registrerade en av sina värsta nedgångar i historien. Den underpresterande marknaden påverkade även flera halvledarleverantörer negativt. Endast 9 av de 25 största halvledarleverantörerna kunder visa upp intäktsökning under 2023, medan 10 hade dubbelsiffriga nedgångar, säger Alan Priestley, VP Analyst på Gartner, i ett pressmeddelande

De 25 största halvledarleverantörerna såg sina samlade halvledarintäkter minska med 14,1 procent under fjolåret, vilket dock motsvarade 74,4 procent av marknaden. Men, under 2022 ägde dessa bolag 77,2 procent av marknaden.

Förra året innebar också att rankingen av de 10 största halvledarleverantörerna förändrades jämfört med föregående år, särskilt på grund av minnesleverantörernas underprestation under året.

Som Gartner påpekar återtog Intel sin tron ​​som toppleverantör från Samsung, efter två år som tvåa. Intels intäkter för 2023 uppgick till 48,7 miljarder dollar medan Samsungs intäkter nådde 39,9 miljarder dollar.

Nvidias halvledarintäkter år 2023 ökade med 56,4 procent till 24 miljarder dollar, vilket för första gången placerade företaget bland de fem största. Som tidigare rapporterats av Evertiq beror Nvidias framgång på dess dominerande position inom AI.

STMicroelectronics klättrade också i rankingen och hoppade tre positioner för att säkra en åttonde plats – en position företaget höll 2019. Företagets intäkter ökade med 7,7 prcent under 2023, vilket till stor del drevs av dess position inom fordonssegmentet.

2023 
Rank
2022 
Rank
Vendor2023 Revenue2023 Market Share (%)2022 Revenue2023-2022 Growth (%)
12Intel48.6649.158.436-16.7
21Samsung39.9057.563.823-37.5
33Qualcomm29.0155.434.780-16.6
46Broadcom25.5854.823.8687.2
512NVIDIA23.9834.515.33156.4
64SK Hynix22.7564.333.505-32.1
77AMD22.3054.223.620-5.6
811STMicroelectronics17.0573.215.8427.7
99Apple17.0503.218.099-5.8
108Texas Instruments16.5373.118.844-12.2
  Others (outside top 10)268.85350.7294.729-8.8
  Total Market533.025100.0599.562-11.1
Top 10 semiconductor vendors by revenue, worldwide, 2023 (USD billions)

Visa fler nyheter
2024-03-01 09:18 V22.3.47-2