Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© Kongsberg Automotive
Elektronikproduktion |

Kongsberg vinner förlängt kontrakt från golfbilstillverkare

Kongsberg Automotive vinner kontraktsförlängning för pedalsystem, värd över 47 miljoner euro i uppskattad livstidsintäkt, skriver bolaget i ett pressmeddelande.

Kongsberg Automotive (KA) har säkrat en kontraktsförlängning värd över 47 miljoner euro i uppskattad livstidsintäkt för pedalsystem som används i golfbilar och nyttofordon.

"Förnyelsen av KAs kombinerade lösning för broms- och gaspedaler bekräftar att vi delar samma värderingar av kvalitet, tillförlitlighet och säkerhet för dessa kritiska produkter med vår partner", säger David Redfearn, KA:s försäljningschef.

Ska tillverkas i USA

Det fyraåriga kontraktet tilldelades företaget av en global tillverkare av golfbilar och nyttofordon. KAs fabrik i Willis, USA kommer att tillverka och leverera produkten.

"Vi är en långsiktig utvecklingsleverantör för denna kund, och vi är stolta över att stödja dem när de fortsätter att innovativa och växa på denna viktiga fritidsmarknad, avslutar David Redfearn.”

 


Visa fler nyheter
© 2025 Evertiq AB 2025-01-15 20:32 V23.4.14-1