Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
  • /
  • /
  • /
  • /
  • /
  • /
  • /
  • /
  • /
  • /
  • /
  • /
  • /
  • /
  • /
  • /
© Evertiq
Embedded |

Evertiq Expo satte rekord i Sophia Antipolis

Den 5 februari nådde Evertiq Expo en ny milstolpe med ett besöksrekord i Sophia Antipolis. 152 deltagare strömmade till när konceptet sattes upp för andra gången i franska Rivieran.

Evertiqs senaste mässa i Sophia Antipolis samlade 25 utställande företag på Mouratoglou Hotel & Resort och lockade 152 deltagare som under dagen aktivt deltog på utställningsgolvet – ett nytt rekord för Evertiq Expo i Frankrike.

Samtalen på mässgolvet kretsade kring branschens största utmaningar, från det föränderliga ekonomiska landskapet och eskalerande handelskonflikter till svårigheterna med att skala upp verksamheter. Trots att många företag uttryckte optimism och tillförsikt inför 2025, kvarstod farhågor kring en långsam marknadstillväxt och försenade orderflöden. Dessutom förblev det europeiska kretskortindustrins sårbara situation en central fråga.

Frankrikes Silicon Valley – Sophia Antipolis
Evenemanget inleddes med en presentation av Pierre Servettaz, kommunfullmäktigeledamot i Mandelieu-La Napoule, och Marie Emmanuelle, projektledare på Nodeus Solutions. De lyfte fram Pierre Laffites vision om att göra Sophia Antipolis till Frankrikes motsvarighet till Silicon Valley. Deras presentation belyste Kokoon-IA-projektet, en satsning för att möta utmaningarna med Europas åldrande befolkning. Projektet använder innovativa IoT-system, inklusive icke-invasiva sensorer och AI, för att se över äldre personers välbefinnande.

Med stöd från både lokala och europeiska finansiärer, däribland FantastIC, fick Nodeus Solutions erkännande vid CES Las Vegas 2022. Kokoon-IA-systemet, som för närvarande testas i 40 hushåll, bygger på sensorer utan behov av bärbara enheter och använder AI för att lära sig användarnas vanor, utvecklas över tid och upptäcka tidiga tecken på sårbarhet.

Halvledare formar framtidens fordonsindustri
Trots en trög global tillväxt inom fordonsindustrin ser framtiden ljus ut för halvledarkomponenter. Pierrick Boulay, senior teknologianalytiker på Yole Group, förutspådde att antalet halvledarenheter per bil kommer att öka från cirka 834 år 2023 till 1 106 år 2029. Denna tillväxt drivs främst av den ökande användningen av avancerade förarassistanssystem (ADAS) och elektrifiering av fordon.

Även om tillgången på halvledare har förbättrats så kvarstår utmaningar, och olika regioner och branschsegment har skilda strategier. För att lösa begränsningarna med traditionella distribuerade system centraliserar fordonstillverkare nu funktioner i färre, mer kraftfulla elektroniska styrenheter (ECU:er). Denna förändring förenklar kablaget och förbättrar prestandan men medför även ökade utmaningar i hanteringen av dessa avancerade system.

Inifrån branschen: en framtidsspaning med Evertiq
Samspelet mellan politik, ekonomi och teknologi fortsätter att forma elektronikindustrin. På mässan höll Dennis Dahlgren, seniorredaktör på Evertiq, en fördjupad diskussion med Pierrick Boulay från Yole Group. De utforskade de viktigaste trenderna, utmaningarna och framtiden för elektronikbranschen, med särskilt fokus på fordonssektorn. Samtalet belyste både omfattande möjligheterna, och betydande utmaningar för branschen.

Konferensprogrammet för Evertiq Expo Sophia Antipolis 2025 innehöll också presentationer från Aktantis, Schneider Electric, STMicroelectronics, Confidee, LPKF och Factronix.

  • /
  • /
  • /
  • /
  • /
  • /
  • /
  • /
  • /
  • /
  • /
  • /
  • /
  • /
  • /
  • /

Fler bilder från © Evertiq Expo Sophia Antipolis 2025 finns tillgängliga här.

Evertiq vill tacka alla deltagare – både utställare och besökare – och välkomnar alla tillbaka nästa år den 5 mars 2026. För de som är ivriga på att nätverka anordnar Evertiq flera Expo-evenemang i olika länder under året.


Annons
Annons
Visa fler nyheter
© 2025 Evertiq AB 2025-02-17 13:48 V23.6.2-1