
Komponenter |
TRG och Elumina i avtal om LED-lampor
TRG Components AB har träffat ett avtal med företaget Elumina om distribution av lysdiodslampor. Elumina är en tillverkare och leverantör av LED-produkter och samarbetet ser enligt TRG lovande ut.
LED-lamporna har många fördelar gentemot vanliga glödlampor, lysrör och halogenlampor både vad det gäller energiförbrukning och livslängd. Energiförbrukningen är nere på en tiondel jämfört med vanliga lampor och livslängden ligger vanligen mellan 50 000 och 100 000 timmar.
En LED-lampa lyser inte lika starkt som en vanlig lampa, men i en tid då trenden utgörs av många, små ljuskällor, kan lamporna användas väl i inredningen genom exempelvis spotlights eller så kallade downlights. Lamporna kan även användas till gatubelysning, fasadbelysning, poolbelysning, som trottoarmarkörer, till reklamskyltar eller till trafikljus. Olika lampor finns för många olika ändamål.