Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
solid-state-battery
© Donut Lab
Elektronikproduktion |

Visselblåsare anklagar Donut Lab för vilseledande uppgifter – brottsanmälan inlämnad

Finska startupen Donut Lab är åter i blåsväder efter att en visselblåsare från Nordic Nano Group anmält bolaget. Visselblåsaren, Lauri Peltola, menar att påståendena kring Donut Labs superbatteri inte stämmer och har anmält bolaget för vilseledande kommunikation.

Donut Lab får nu skarp kritik efter att en visselblåsare ifrågasatt bolagets uppmärksammade solid-state-batteri. Sedan början av året har Donut Labs vd, Marko Lehtimäki, hävdat att bolaget utvecklat ett genombrott inom solid-state-teknik, med löften om extremt snabb laddning, hög energitäthet och lång livslängd – egenskaper som enligt bolaget långt överträffar dagens litiumjonbatterier.

Men den 17 april uppgav Lauri Peltola, som vid tillfället var kommersiell chef (CCO) för Nordic Nano Group Oy, i en intervju med den finska tidningen Helsingin Sanomat att dessa påståenden inte stämmer. En brottsanmälan har lämnats in till finska myndigheter, med hänvisning till vilseledande kommunikation, vilket Peltola bekräftar till Science. 

– Jag står fortfarande fast vid allt jag har sagt. Enligt de uppgifter jag har är batteriet inte i det skick som Marko Lehtimäki beskrev i januari, säger Lauri Peltola till tidningen Science.

Stora löften möter teknisk skepsis

Donut Lab har uppgett att batteriet kan laddas fullt på fem minuter, leverera dubbelt så hög energitäthet som dagens elbilsbatterier och klara upp till 100 000 laddcykler. Enligt vd:n Marko Lehtimäki ska tekniken vara redo för massproduktion.

Flera experter ställer sig dock tveksamma. Finska Yle har intervjuat Juho Heiska, forsknings- och utvecklingschef vid Seinäjoki yrkeshögskola, som hävdar att laddnings/urladdningskurvan ser ut som den för ett vanligt litiumjonbatteri. Kinesiska SVOLT har från start hävdat att det rör sig om ett ”scam”.

– Alla parametrar är motsägelsefulla … vilken tekniker som helst med grundläggande kunskaper skulle känna igen det som ett bedrägeri, sade Yang Hongxin, CEO för SVOLT Energy angående Donut Labs solid-state-batteri.

Testdata väcker frågor

Tekniska rapporter från tester utförda av VTT Technical Research Centre of Finland visar att batteriet kan laddas snabbt, men ger begränsat stöd för övriga påståenden. Detta har lett till ytterligare spekulationer huruvida batteriet verkligen är ett äkta solid-state-batteri, eller om det är en variant av konventionell litiumjonteknik, alternativt ett natriumjonbatteri.

Anklagelser om överdrifter

Lauri Peltola uppger att Donut Lab överdrivit både batteriets prestanda och mognadsgrad, samt gett en felaktig bild av sin förmåga att inleda massproduktion. Enligt Helsingin Sanomat har Peltola lämnat in anmälningar om Donuts påstådda oegentligheter till Finlands finansinspektion, justitiekanslern och polisen i Helsingfors.

Bolagen slår tillbaka

I ett gemensamt uttalande förnekar Donut Lab och Nordic Nano Group att något brott begåtts eller att investerare vilseletts. Bolagen står fast vid tidigare kommunikation.

Lauri Peltola uppger på LinkedIn att han blivit avskedad från Nordic Nano Group, sedan två veckor tillbaka.

”Imorgon börjar jag berätta min sida av historien”, skriver Peltola och hänvisar till webbsidan Solid State of Truth


Annons
Annons
Visa fler nyheter
© 2026 Evertiq AB 2026-05-11 11:59 V31.3.0-2
Annons
Annons